Kapliczki i krzyże przydrożne w Jedłowniku

Z e-ncyklopedia
Jedlownik2.jpg
Jedlownik1.jpg
Jedlownik3.jpg
  • Kaplica na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej i Miczurina

Murowana kapliczka pw. Trzeciego Upadku Chrystusa, popularnie nazywana kapliczką na Dole. Wzniesiona w 1856 roku na planie prostokąta, z trójkątnym szczytem, z zamkniętym półkoliście wejściem. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem przedstawiającym Jezusa Chrystusa upadającego pod krzyżem; ufundowany przez Pawła Patasa. Pierwszy z obrazów został namalowany na blasze przez rybnickiego artystę Franza Mayera. W latach 40. XX wieku poddano go renowacji, a następnie wymieniono na nowy autorstwa Grzegorza Dzierżęgi.

  • Kaplica przy ul. Czyżowickiej

Kaplica z 1801 roku pw. św. Jerzego zbudowana na planie kwadratu i przykryta namiotowym dachem zakończonym sygnaturką. Pierwotny obiekt został zniszczony w 1940 roku. W 1948 roku kaplica została odbudowana przez Karola Szymurę, jako wotum wdzięczności za szczęśliwy powrót z wojny. Ołtarzyk wraz z figurą św. Jerzego został wykonany przez Krzysztofa Cichy.

  • Krzyż na skrzyżowaniu ulic: Pszowskiej i Czyżowickiej

Kamienna Boża Męka z 1895 roku ufundowana przez Antoniego Schultza. Posiada 2-kondygnacyjny postument z wimpergami i trójkoliście zamkniętą wnękę z figurą MB Bolesnej.

  • Krzyż przy ul. Pszowskiej

Krzyż pochodzący z 1895 roku posiadający 3-kondygnacyjny postument z gzymsem, zwieńczony wimpergami. W półkoliście zamkniętej wnęce figura MB Bolesnej.

  • Krzyż na skrzyżowaniu ulic: Wolności i Leśnej

Kamienna Boża Męka z 1900 roku ufundowana przez proboszcza ks. Henryka Ringa. W górnej części 2-kondygnacyjnego postumentu wnęka z figurą MB Bolesnej. W dolnej inskrypcja - Gdzież idziesz weź krzyż swój a idź za mną.

  • Krzyż na nowym cmentarzu

Kamienna Boża Męka pochodząca z 1895 roku.

  • Krzyż przed starym cmentarzem

Krzyż pochodzący z 1876 roku i ufundowany przez Franciszka i Pawła Zająców, Józefa Patasa, Franciszka Krzyżoka.

  • Krzyż przy ul. Górniczej

Współczesny krzyż betonowy.

  • Figura Serca Pana Jezusa przy ul. Rogowskiej

Figura posadowiona na 2-kondygnacyjnym postumencie. Zawiera inskrypcję: Fundator Franz Kuminek i żona jego Franziska. 1889.

Bibliografia

A. Żukowski, D. Jakubczyk, Szlakami Zielonego Śląska 3, Czerwionka-Leszczyny 2014, s. 126-127.