Kapliczki i krzyże przydrożne w Adamowicach

• Kaplica przy ul. Rybnickiej

Pierwsza z kaplic w tym miejscu - drewniana - pierwotnie nosiła wezwanie św. Mikołaja. Obiekt od początku XIX wieku groził zawaleniem; stąd też w 1854 roku w jego miejsce postawiono kaplicę murowaną, utrzymaną w stylu neogotyckim. Zgody udzielił książę raciborski Wiktor Hohenlohe, który też częściowo współfinansował budowę. Otrzymała nowe wezwanie - Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Obiekt poświęcono w 1855 roku. Kaplica stoi przy starym, obecnie zrujnowanym folwarku.

• Kaplica na skrzyżowaniu ulic: Juliusza Ligonia i Rybnickiej

Zamknięta trójbocznie salowa kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Anielskiej. Z udziałem parafian została wybudowana w latach 1933-1934. Poświęcił ją 2 sierpnia 1934 ks. Robert Szynawa. Do 1983 roku obiekt pełnił rolę kościoła tymczasowego. Obecnie stanowi kaplicę przedpogrzebową.

• Boża Męka przy ul. Rybnickiej 25

Boża Męka z 1881 roku ufundowana przez Katarzynę Kordulę. Kwadratowa podstawa profilem przechodzi w cokół. Gzyms w formie płaskiego daszku od spodu profilowanego. Krzyż z lastriko o prostych ramionach. Na nim niewielki metalowy krucyfiks. Wnęka zamknięta trójlistnie; u góry obwiedziona listwą zakończoną strzałkami. W środku figura Matki Boskiej Bolesnej.

• Boża Męka przy ul. Poprzecznej 12

Boża Męka pochodząca z ok. 1900 roku; postawiona w miejscu zbiorowej mogiły żołnierzy poległych podczas wojen śląskich. Skromna, murowana, otynkowana na biało z wnęką figuralną i krzyżem wykonanym z lastriko. Nisza zamknięta łagodnym łukiem. W środku figura Matki Boskiej Bolesnej.

• Boża Męka na skrzyżowaniu ulic: Juliusza Ligonia i Rybnickiej

Boża Męka wykonana z lastriko. Podstawa w kształcie prostopadłościanu; podwójnym profilem przechodzi w cokół. Wnęka zamknięta półkoliście. W środku brak figury; zamiast niej ustawiono doniczkę z kwiatami. Na tablicy inskrypcja: "Uprasza się o nabożny Ojcze Nasz za dusze opuszczone"

• krzyż w oddziale Nadleśnictwa Adamowice

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Ramię poprzeczne dosyć krótkie. Niegdyś zawieszona była na nim wizerunkowo wycięta z blachy postać Chrystusa. Krzyż wyraźnie zapomniany i zaniedbany. Stoi na terenie oddziału 126a Nadleśnictwa Adamowice. Upamiętnia tragiczną śmierć podczas książęcego polowania.

• krzyż przy ul. Szkolnej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Belki żłobkowane. Niewielki, odlany z metalu krucyfiks. Krzyż stoi niedaleko leśniczówki i upamiętnia miejsce, w który grzebano zmarłych na tyfus głodowy.

• krzyż przy ul. Powstańców

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Ukrzyżowanego sylwetkowo wycięta z blachy, osłonięta metalowym daszkiem.

• krzyż cmentarny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Chrystusa w formie figuralnej. U podnóża marmurowa tablica upamiętniająca dwóch admowickich proboszczów: ks. kan. Konrada Seligmana i ks. kan. Romana Bednarka. Krzyż został poświęcony 16 grudnia 1985.

• grota obok kościoła

Grota wykonana z kamienia, z wnęką zwieńczoną krzyżem. W środku na postumencie figura Matki Boskiej z Lourdes.

• grota przy ul. Poprzecznej

Niewielka, kamienna grota. W środku figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Obok figura aniołka opartego o księgę.

• grota przy ul. Szkolnej

Niewielka, kamienna grota. W środku, w przeszkolonej wnęce figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

A. Gudzik, Małe formy architektury sakralnej na terenie powiatu rybnickiego, Gliwice-Rybnik 2021, s. 142-147