Kapliczka Sułkowskich w Brzęczkowicach

Z e-ncyklopedia
Myslowice kapliczka Sul.jpg

Brzęczkowice to jedno z osiedli Mysłowic, położonych w województwie śląskim nad rzeką Przemszą. Tutaj, na tzw. Górce Słupeckiej - oddalonej o ok. 400 m od kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Bolesnej - znajduje się tajemnicza i owiana legendami kapliczka. Niedaleko tego miejsca położona jest Słupna, z którą splatają się losy rodów Bielskich i Sułkowskich. Jeden z ich przedstawicieli, Jan Nepomucen Sułkowski w 1806 roku poślubił baronessę Ludwikę Lariss, która mieszkała w Słupnej. Dziewczyna bardzo kochała młodego księcia, ale jej rodzice nie byli mu przychylni. Młodzi wzięli więc potajemnie ślub w kaplicy na Słupeckiej Górce, co zostało im przez rodziców baronowej wybaczone i dostali pozwolenie na pozostanie we dworze w Słupnej.

Kapliczka w źródłach po raz pierwszy została odnotowana 23 października 1811. W świetle tego zapisu, obok został pochowany Ludwik - trzyletni synek księcia Sułkowskiego. Adnotacja ta pochodzi z księgi zgonów parafii mysłowickiej. Wiadomo także, że 1 kwietnia 1837 ciało małego Ludwika Sułkowskiego zostało przeniesione na pobliski cmentarz, a stamtąd do Bielska, czyli rodowej siedziby książąt Sułkowskich. Było to prawdopodobnie spowodowane zawaleniem się kaplicy, która w późniejszym okresie została przez księżną wyremontowana.

Kolejna wzmianka – z 1895 roku - informuje o fatalnym stanie kaplicy. Mimo iż ta została wyremontowana przez Pawła Toszę, właściciela okolicznych pól. Ufundował on także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się wewnątrz kaplicy. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Franciszek Klaszka z Mysłowic.

Archiwalne materiały ikonograficzne z lat 30. XX wieku informują o obrazach świętych znajdujących się w niszach kaplicy. Obiekt posiada elewację frontową jednoosiową. Otwór drzwiowy został zamknięty łukowo. Dach ozdobiono dekoracyjnym szczytem, przechodzącym w koło. Okna kaplicy zostały umieszczone w stałych, metalowych ramach i przesłonięte metalowymi ażurami. Całość zbudowano na rzucie prostokątna. Kaplica niegdyś była podobno podpiwniczona.

Na temat kapliczki wypowiedział się miejski konserwator zabytków Bogdan Koterba. Według niego kapliczka to zabytek, którego wiek szacować można nawet na 750 lat. Zwrócił on też uwagę na wyjątkowe i oryginalne drzwi kaplicy, metalowe na kutych poziomych zawiasach z ażurowymi zdobieniami.

Niestety kaplica w XXI wieku padła ofiarą wandalizmu. Sprawcy zniszczyli dach i pokryli obiekt napisami. Tak zrujnowana pozostawała przez długi czas, aż do odnowienia za sprawą ks. Bernarda Halemby i parafian.

Bibliografia

J. Lustig, Geschichte der Stadt Myslowitz in Ober-Schlesien, 1867, s. 38; A. Sulik, Historia Mysłowic do 1922 roku, Mysłowice 2007, s. 162.