Kapliczka św. Barbary w Rojcy

Z e-ncyklopedia
Rojca Barbary2.jpg

Kapliczka to dawny budynek transformatora, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku (prawdopodobnie z 1900 roku). Budynek byłego transformatora został wyremontowany, a następnie przeniesiono do niego - znajdującą się dotąd w kopalnianej cechowni - figurę św. Barbary. Kapliczka została poświęcona 4 grudnia 2001 przez ks. Wiktora Soporę, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP.

Kaplica jest murowana, z cegły, na rzucie kwadratu, z małymi prostokątnymi oknami w naprzeciwległych ścianach, nakryta czterospadowym dachem krytym dachówką. W ścianę kapliczki wmurowane są dwie pamiątkowe tablice. Pierwsza ku czci poległego we wrześniu 1939 roku strażnika Mariana Czerwińskiego, druga ku czci górników. Drewniany ołtarz został ustawiony na podeście z drewna. Antependium ołtarza wyłożone jest bryłami imitującymi węgiel, na których srebrną farbą namalowano symbol IHS. Na ołtarzu znajduje się zakupiona przez górników i poświęcona 4 grudnia 1953 roku figura św. Barbary. Na ścianie za ołtarzem zawieszono drewniany krzyż wysokości około 2,5 m oraz wykonany z mosiądzu napis Szczęść Boże.

Inicjatorem powstania kapliczki św. Barbary oraz skansenu górniczego w tym miejscu był członek Zarządu Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń Paweł Bomba oraz dyrektor KWK Powstańców Śląskich - Bytom Edward Łukaszewski. Koncepcję i projekt techniczny opracował Bytomski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Obecnie Gmina Radzionków jest właścicielem skansenu wraz z kapliczką, którą opiekują się członkowie Międzyzakładowej Komisji Związków Zawodowych „Solidarność" przy Bytomskiej Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

Bibliografia

Za: J. Wroński, Kaplice, krzyże, figury. Mała architektura sakralna Radzionkowa i Rojcy, Radzionków 2005, s. 44-45.