Kaplica pw. św. Brata Alberta w Łaziskach Górnych - Brada

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brada01.jpg
Brada02.jpg
Brada03.jpg

Brada (niem. Bradegrube) - to dzielnica Łazisk Górnych; graniczy z Orzeszem. W 1849 uruchomiono kopalnię Brade (od nazwiska górmistrza, który pokierował kopalnią należącą do księcia pszczyńskiego). W 1931 nazwę kopalni zmieniono na Brada. W 1885 roku Bradę zamieszkiwało ok. 350 osób. Obecnie Brada liczy ok. 450 mieszkańców.

W latach osiemdziesiątych XX wieku zrodziła się wśród mieszkańców Brady inicjatywa posiadania własnej kaplicy. Parafialny kościół jest oddalony od dzielnicy Brada około 3 km. Z racji odległości starsi mieszkańcy dzielnicy nie zawsze mogli regularnie uczestniczyć w życiu parafii i kościoła. Właściciel domu przy ulicy Brada 31 - Wacław Tomaszewski przed swoją śmiercią ofiarował parafii dom zaznaczając, by on był przeznaczony na cele kościelne. Dwa dni później ofiarodawca tego domu zmarł. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Łaziskach Górnych, a mieszkańcy Brady postawili mu nagrobek i pamiętają o nim w modlitwach. Zaraz po pogrzebie ówczesny ks. proboszcz Antoni Bartoszek rozpoczął starania o pozwolenie na przystosowanie tego budynku na cele kultu. Mieszkańcy Brady po otrzymaniu zezwolenia przystąpili z wielkim zapałem do przystosowania parteru budynku na kaplicę. 28 listopada 1991 w I niedzielę Adwentu abp Damian Zimoń poświęcił kaplicę, której patronem jest św. Brat Albert.

W roku 1999 kaplicę powiększono, założono nową instalację elektryczną i grzewczą oraz położono nową posadzkę. Przy tych pracach bardzo chętnie pomagali mieszkańcy Brady.

Po przejściu na emeryturę ks. Antoniego Bartoszka nowym proboszczem w parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego został mianowany ks. Janusz Lasok. Nowy proboszcz był zainteresowany powiększeniem kaplicy i zadbał o jej wystrój. 29 lipca 2000 opiekę duszpasterską na Bradzie objął ks. Bernard Starosta, dotychczasowy proboszcz w Łaziskach Średnich. Przechodząc na emeryturę zamieszkał w domu, w którym znajduje się kaplica. Od tego czasu mieszkańcy Brady mogli prawie codziennie uczestniczyć we mszy św. i korzystać z posługi duszpasterskiej: odwiedzin chorych, spowiedzi, nabożeństw majowych, różańca, drogi krzyżowej, adoracji. Dekretem metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca w lipcu 2018 roku do posługi w kaplicy skierowany został ks. prof. Henryk Krzysteczko, a 8 czerwca 2022 ks. Jacek Łukoszek

Odpust w kaplicy jest obchodzony w dniu wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca.

Kaplica włączona jest do duszpasterstwa parafii w Łaziskach Górnych.

Bibliografia

Za: [1]