Kanclerz Krzysztof

Z e-ncyklopedia

Kanclerz Krzysztof (1972-), redaktor E-ncyklopedii

Kanclerz Krzysztof.jpg

Urodził się 24 marca 1972 w Chorzowie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Lublińcu otrzymując w 1991 roku świadectwo maturalne. W latach 1992-1998 studiował historię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracę magisterską pt. Powiat lubliniecki w latach 1918-1922 napisał pod kierunkiem prof. Franciszka Serafina. Następnie odbył półroczną służbę wojskową we Wrocławiu i Dęblinie, a po jej zakończeniu podjął pracę zawodową w jednej z firm meblarskich w Dobrodzieniu na Opolszczyźnie. W 2002 roku zapisał się na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach realizując swoje zainteresowania tą dziedziną wiedzy. Pracę magisterską napisał na seminarium naukowym z historii Kościoła prowadzonym przez ks. prof. dr. hab. Jerzego Myszora. Tytuł dysertacji, obronionej w 2010 roku, brzmiał Historia parafii św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922-1939.

Brał udział w pracach nad Słownikiem biograficznym duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej 1922-2008, pod. red. J. Myszora, Katowice 2009. Od połowy 2010 roku jest członkiem Redakcji E-ncyklopedii wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku publikując w nim zwłaszcza hasła biograficzne, stowarzyszeń i bractw oraz parafii śląskich. Dodatkowo edytuje i uzupełnia zamieszczone tam teksty o nowe informacje.

Od 2011 roku należy do grona redakcyjnego gazetki parafialnej „U Oblat” wydawanej przez parafię św. Stanisława Kostki w Lublińcu, a pod koniec 2012 roku został członkiem kolegium magazynu „Ziemia Lubliniecka” wydawanego przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu. Zarówno w pierwszym jak i drugim periodyku publikuje artykuły historyczne traktujące o historii Kościoła na ziemi lublinieckiej.

W 2013 roku oddał do dalszych prac teksty o tematyce historii wyznań na zróżnicowanych pod kątem dziejowym, a za tym kulturowym, terenach obecnego województwa śląskiego. Materiał ten ma być wykorzystany w przyszłym podręczniku wiedzy regionalnej planowanym przez Instytut Badań Regionalnych.

Dwukrotnie brał czynny udział w sesjach naukowych organizowanych przez Zakład Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła UŚ. Pierwsza była poświęcona internetowej E-ncyklopedii historii Kościoła na Śląsku, idei jej powstania i rozwoju. Druga była formą panelu dyskusyjnego nt. wojny francusko-pruskiej 1870-1871 zarówno w wymiarze polityki europejskiej, militarnej oraz uczestnictwa i stosunku Ślązaków do tego konfliktu.

Jego zainteresowania oscylują głównie wokół biografistyki duchowieństwa, bractw i stowarzyszeń kościelnych, wojskowości w ujęciu duszpasterstwa wobec tej grupy społecznej oraz zgromadzeń zakonnych. Stara się szeroko wykorzystać oficjalne źródła drukowane dawnej diecezji wrocławskiej i katowickiej oraz prasę śląską XIX i XX wieku.