Kalwaria w Krzeszowie

Z e-ncyklopedia
Krzeszow-kalwaria1.jpeg
Krzeszow-kalwaria2.jpeg
Krzeszow-kalwaria3.jpeg

Impulsem do budowy Kalwarii była pielgrzymka cysterskiego opata z Krzeszowa, Bernarda Rosy do Włoch w 1661 roku. Jednak do budowy zespołu kalwaryjskiego Bernard Rosa przekonał się dopiero w 1672 roku po rozmowach z Angelusem Silesiusem. W tym samym roku rozpoczęła się budowa zespołu kalwaryjskiego z drewna i pruskiego muru. Rozmieszczono je na terenie płaskim wg tzw. miar jerozolimskich.

Przewodnikiem po tej drodze był Krzeszowski modlitewnik pasyjny, którego I wydanie ukazało się w 1682 roku, a autorami byli opat Rosa i Angelus Silesius, który ułożył pieśni. Ozdobą modlitewnika były miedzioryty, do których szkice wykonał Michał Willmann. Łączyły się one z obrazami w kaplicach, których sześć wykonał Willmann, a pozostałe według jego szkiców. Większość pozostałych obrazów wykonał Marcin Leistritz oraz anonimowy malarz z czeskiego Vrchlabi.

W latach 1703 - 1722 opat Dominik Geyer wzniósł nowe, trwałe, murowane kaplice, a do nowych stacji zostały przeniesione obrazy i rzeźby ze starego założenia. Nowe kaplice przetrwały prawie w całości do naszych czasów.

Obecnie Kalwaria liczy 33 stacje. Dzieli się na dwie części: Via Captivita (Droga pojmania, stacje I - XV) i Via Crucis (Droga Krzyża, stacje XVI - XXXIII).

Kalwaria w Krzeszowie, patrz: Galeria [1]

Bibliografia

Krystian Michalik, Krzeszów Dom Łaski Maryi, Wydanie I, Krzeszów 2018, na zlecenie Fundacja Europejska Perła Baroku - Krzeszów.