Kępka Marian

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kępka Marian SJ (1936-2020)

Urodził się 31 maja 1936 w Krakowie w rodzinie Ludwika i Ludwiki z d. Szynalik. Do jezuitów wstąpił 30 lipca 1952 w Starej Wsi. Studiował filozofię w Krakowie i teologię w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 sierpnia 1962 w Warszawie. Był operariuszem i katechetą w Nowym Sączu (1963-1968) i (1969-1975), superiorem w Rudzie Śl. (1975-1982), ministrem i katechetą w Gliwicach (1982-1986), Czechowicach (1986-1993) i Starej Wsi od 1993. W Czechowicach budował nowy kościół w latach 1988-1993. Zmarł 21 listopada 2020 w szpitalu w Brzozowie. Msza św. pogrzebowa została odprawiona 24 listopada 2020 w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi. Spoczął na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Bibliografia

Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564-1995, opr. L. Grzebień, Kraków 1996, s. 276.