Joachimczyk Antoni

Z e-ncyklopedia

Joachimczyk Antoni SVD (1891-1964)

Urodził się 10 stycznia 1891 w Swornegaciach (województwo pomorskie). Wykształcenie zdobył w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Sankt Gabriel w Mödling koło Wiednia. 8 września 1914 przyjął święcenia kapłańskie w Nysie. W czasie I wojny światowej został zaciągnięty do wojska pruskiego. Ojciec Joachimczyk przebywał wtedy na Pomorzu i na Śląsku, pełniąc funkcję duszpasterza jeńców wojennych.

Po wojnie przybył do Poznania, gdzie skierowano go na studia matematyki i chemii, których nie ukończył. Wraz z ojcem Tomaszem Puchałą podróżował po Polsce w celu znalezienia odpowiedniej placówki dla werbistów. W 1924 roku o. Joachimczyk został kapelanem w Zakładzie Wychowawczym w Bruczkowie, który prowadziła Wanda Kaczorowska. Po śmierci właścicielki majątek otrzymało Zgromadzenie Księży Werbistów, które w 1929 roku utworzyło tam Małe Seminarium Misyjne. Od tego też roku o. Joachimczyk pełnił funkcję prezesa i dyrektora majątku w Bruczkowie. W 1932 roku wyjechał do USA. Tam starał się zbierać fundusze na cele religijne w Polsce. Do kraju wrócił dwa lata później. Przyjął posadę wykładowcy matematyki i języka francuskiego w Rybniku. Był również spowiednikiem sióstr urszulanek. W latach 1936-1939 pełnił funkcję rektora w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Werbistów w Górnej Grupie (woj. kujawsko-pomorskie). 1 września 1939 o. Joachimczyk miał objąć parafię w Baranowicach. Niestety wybuch wojny mu na to nie pozwolił. 23 grudnia 1939 wrócił do swojej rodziny, następnie wyjechał na Śląsk, gdzie przebywał u ks. Józefa Blocka w Kątach Opolskich.

Po zakończeniu wojny w 1945 roku wrócił do Górnej Grupy, gdzie został proboszczem i ponownie objął stanowisko rektora. 1 lutego 1952 bp Stanisław Adamski powołał do istnienia w Rybniku kurację Królowej Apostołów, a o. Joachimczyk został jej pierwszym kuratusem. W latach 1951-1957 był również w Rybniku rektorem. W 1955 roku zlecił odnowę kaplicy parafialnej. Rok później po raz pierwszy w nowej placówce uczestniczył w udzielaniu sakramentu bierzmowania. O. Joachimczyk pozostawał na urzędzie proboszcza w Rybniku do 1961 roku. W kwietniu 1964 roku nastąpiło pogorszenie stanu jego zdrowia. Zmarł 6 maja 1964. Spoczął na rybnickim cmentarzu.

Bibliografia

Ks. Antoni Joachimczyk, 15.10.2016, dostępne w Internecie: [1]; O. Antoni Joachimczyk, Dom Misyjny św. Józefa, dostępne w Internecie: [2] ; Historia Parafii, Werbiści Rybnik, 07.11.2014, dostępne w Internecie: [3]; Bruczków, Polskie zabytki, dostępne w Internecie: [4]; Historia Prowincji, Misjonarze Werbiści, dostępne w Internecie: [5].