Hospicjum Domowe przy parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju

Z e-ncyklopedia

Hospicjum Domowe przy parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju istnieje od maja 1993 roku. Inicjatorem powstania hospicjum był miejscowy proboszcz ks. Wacław Basiak. W grupie wolontariuszy hospicjum znaleźli się lekarze i pielęgniarki z okolicznych szpitali - w sumie około 20 osób.

Z okazji 10-lecia działalności wystąpiono do władz kościelnych o zgodę na nadanie hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza SAC (pallotyn), który zmarł 11 września 2002 w wieku 55 lat. Był on propagatorem opieki hospicyjnej w Polsce. 17 maja 2003 w czasie mszy św. w obecności przedstawiciela prowincjała pallotynów ks. Adriana Galbasa odbyła się uroczystość nadania patronatu hospicjum; odsłonięto tablicę pamiątkową hospicjum umieszczoną przy wejściu do domu parafialnego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz delegacje zaprzyjaźnionych hospicjów ze Śląska.

Zespół hospicjum tworzą lekarze, pielęgniarki, ksiądz kapelan oraz wolontariusze niemedyczni.

Hospicjum utrzymuje się ze składek społecznych i darowizn. Część środków jest pozyskiwana z programów prowadzonych przez Zarząd, takich jak: kampania 1% podatku, kwesta listopadowa na cmentarzach, kampania Pola Nadziei.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM