Henczel Jan

Z e-ncyklopedia

Henczel Jan (1941-), proboszcz w Szczerbicach i w Łące

Urodził się 18 lipca 1941 w Katowicach w rodzinie Jana i Anny z d. Derczyńska. Po ukończeniu szkoły podstawowej, naukę kontynuował w Niższym Seminarium Duchownym im. św. Jacka w Katowicach, które ukończył zdaniem matury. Następnie rozpoczął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Po drugim roku studiów wcielony został do zasadniczej służby wojskowej (1962-1964). Po wojsku kontynuował naukę w seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1967 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa Herberta Bednorza.

Swoją posługę kapłańską rozpoczął od pełnienia zastępstwa wakacyjnego w rodzinnej parafii. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach, św. Michała Archanioła w Orzegowie, Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie, św. Cyryla i Metodego w Knurowie, Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim, Opatrzności Bożej w Gaszowicach.

W 1984 roku bp Herbert Bednorz zlecił mu budowę nowego kościoła w Szczerbicach. W 1985 roku ks. Jan Henczel otrzymał nominację na proboszcza tej parafii. W 1996 roku został proboszczem parafii św. Mikołaja w Łące. W 2004 roku został przeniesiony najpierw na rentę, a potem emeryturę. Zamieszkał w Dębieńsku, a od 1 lipca 2015 mieszka w Domu Księży Emerytów w Katowicach.

Bibliografia

Szkice monograficzne z dziejów Łąki, praca zbiorowa, Łąka 2002, s. 97.