Gembalski Julian

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gembalski Julian (1950-)

Gembalski.jpg
Muzeum Organowe w Katowicach
Prof. Julian Gembalski

Urodził się 20 czerwca 1950 w Siemianowicach Śląskich. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i klawesynu. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Wybitny pedagog, kompozytor i wirtuoz organów. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoir'a i Michaela Chapuis oraz muzykologa Jeana Saint-Arroman. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem wybitnego wirtuoza, mającego wielki talent do improwizacji - Floor Pettersa.

Jest laureatem pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia". Odznaczony został przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do Spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.

Profesor Gembalski zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele pw. Opatrzności Bożej w Zawodziu. We współpracy z innymi francuskimi znakomitymi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. Jest założycielem pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów. Od 1995 roku prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Julian Gembalski nagrał we współpracy z Radiem Katowice kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organs" na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Członek Komisji ds. Dziedzictwa Kościoła Katowickiego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Bibliografia

Z. Janeczek, Siemianowicki słownik biograficzny, Katowice 1996, s. 61-62.