Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach

Z e-ncyklopedia
Kat Drukarnia1.jpg

Początki drukarni siegają okresu, w którym powstała diecezja katowicka. Drukarnia została założona w latach 20. XX wieku, na potrzeby nowo powstałej diecezji katowickiej. Pierwotnie była częścią spółki Księgarnia i Drukarnia Katolicka, powstałej z inicjatywy śląskich duchownych: ks. Teofila Bromboszcza, ks. Teodora Kubiny, Jana Szymały i Wojciecha Szołtysika . Spółka z o.o. w 1927 roku, została przekształcona w spółkę akcyjną. Niestety przynosiła straty, popadając tym samym w długi. Dopiero 1930 roku sanacji długów dokonał bp Stanisław Adamski , po wykupieniu zdecydowanej większości akcji przez katowicką kurię diecezjalną. Dzięki wydawnictwu popularyzowano nowoczesne pomoce duszpasterskie: katechizmy, księgi liturgiczne, wydawnictwa muzyczne, śpiewniki i modlitewniki (np. Skarbiec modlitw i pieśni). W okresie okupacji niemieckiej Księgarnia i Drukarnia zostały skonfiskowane przez gestapo i oddane pod zarząd niemiecki. Po wyzwoleniu Katowic w 1945 roku drukarnia wydrukowała pierwszą odezwę Wojewody do Ludu Śląskiego. Maszyny były wówczas napędzane ręcznie, ponieważ w Katowicach brakowało elektryczności z powodu zniszczeń wojennych. Otworzono również kilka księgarni-sklepów na terenie diecezji katowickiej i administracji Śląska Opolskiego. W 1946 roku oddzielono księgarnię od drukarni, tworząc nowa spółkę Księgarnię św. Jacka. Jednak spółkę Księgarnia i Drukarnia Katolicka rozwiązano dopiero w 1949 roku. Drukarnia została upaństwowiona przez władze komunistyczne.

W 1980 roku władze kościelne postanowiły odtworzyć bazę poligraficzną. Zezwolenie na budowę drukarni zostało udzielone podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 2 marca 1981. Niestety nie uzyskano wtedy jeszcze zezwolenia na sprowadzenie maszyn drukarskich. Na miejsce budowy wybrano parcelę obok katedry Chrystusa Króla, na której stały drewniane baraki. Drukarnia została w pełni reaktywowana w nowym budynku dopiero w 1985 roku. Drukarnia realizuje głównie projekty i zamówienia diecezjalne. Specjalizuje się w usługach poligraficznych techniką offsetową. Wykonywane są między innymi książki, albumy, teczki, mapy, plakaty, kalendarze i czasopisma. Drukarnia została wyposażona również w cyfrowe maszyny drukarskie.

Drukarnia Archidiecezjalna - obecnie ma siedzibę w Katowicach przy ul. Wita Stwosza. Oferuje pełen zakres usług poligraficznych techniką offsetową. Specjalizuje się również w produkcji książek, albumów, teczek, map, katalogów (w tym artystycznych o wysokich wymaganiach jakościowych), plakatów, kalendarzy, czasopism, folderów, broszur i innych materiałów reklamowych. Realizuje projekty kościelne oraz prywatne.

Bibliografia

J. Myszor, Kościół na Górnym Śląsku, Od diecezji wrocławskiej do archidiecezji katowickiej, Katowice 2008, s. 117; J. Myszor, Historia diecezji katowickiej, Katowice 1999, s. 227, 594-596; http://www.drukarch.com.pl/ofirmie.php, 17.05.2010.