Czwienczek Józef

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czwienczek Józef (1941-1996), proboszcz w Pniowcu

Urodził się 1 sierpnia 1941 w Dziećkowicach. Wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Musiał przerwać studia teologiczne, ponieważ został powołany na dwa lata do odbycia służby wojskowej. 5 czerwca 1966 w Katowicach, z rąk bpa Herberta Bednorza przyjął święcenia kapłańskie.

Zastępstwo wakacyjne pełnił w rodzinnej parafii Wszystkich Świętych w Dziećkowicach. Posługę wikarego sprawował w parafiach: św. Katarzyny w Woźnikach Śląskich, św. Marii Magdaleny w Tychach, Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim, św. Katarzyny w Czechowicach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu, św. Jana i Pawła Męczenników w Dębie i św. Józefa w Jędrysku. Od 1984 roku aż do śmierci pozostawał na urzędzie proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Wszechświata w Pniowcu. Zmarł 2 lipca 1996 w Pniowcu. Spoczął 5 lipca t.r. na cmentarzu w Dziećkowicach.

Bibliografia

Wiadomości Diecezji Gliwickiej 1996, z. 3-4; H. Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 46-50.