Cmentarz - Pstrążna

Z e-ncyklopedia
mogiła powstańców śląskich

Nekropolia rozciąga się wokół kościoła na obszarze ok. 2 ha. Najstarsze, zachowane tutaj mogiły pochodzą z początku XIX wieku. Naprzeciw wejścia do kościoła znajduje pozioma metalowa płyta nagrobka ks. Józefa Marcinka z inskrypcją w języku polskim i łacińskim - Miłość i wdzięczność / Pastyrzowi naszymu dobrymu / Józefowi Marcinkowi, / który dał życie swoje za / Owieczki, położyły pamiątkę / Gminy Parafii Pstronskiej. Nagrobek pochodzi z 1835 roku. Nad nim znajduje się metalowy krzyż z oplecionym wężem.

Na cmentarzu mieszczą się również mogiły proboszczów:

Na prawo od kościoła znajduje się grób Jana Balcera (1922-1945) - żołnierza WP - który zginął podczas rozminowywania pól w Nowej Wsi.

Cmentarz otacza murowane ogrodzenie z trzema wkomponowanymi otwartymi kapliczkami w formie stelli. Bogato dekorowane obiekty pochodzą z 1905 roku.

Postać trzyczęściowej stelli zwieńczonej godłem ma znajdujący się na cmentarzu pomnik poświęcony powstańcom śląskim, poległym podczas II wojny światowej oraz pomordowanym w obozach koncentracyjnych. Na terenie nekropolii rośnie okazały dąb szypułkowy o obwodzie 555 cm. Drzewo, jako osobliwość przyrodniczą publikacje dendrologiczne wspominały już w okresie międzywojennym. Od 1955 roku dąb ma status pomnika przyrody. W 1993 roku został poddany zabiegom konserwacyjnym.

Bibliografia

A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 242-244; M. Sarapkiewicz, Tradycyjna i żywa wiara, "Tygodnik Rybnicki" 2012, nr 32 (300), s. 15.