Bonczol Józef

Z e-ncyklopedia

Bonczol Józef (1934 - 2012), archiwista

Bonczol Jozef.jpg

Urodził się 28 marca 1934 w Miechowicach w rodzinie Floriana i Gertrudy. W wieku jedenastu lat był świadkiem licznych morderstw, gwałtów, okrucieństw i deportacji Ślązaków w głąb ZSRR. W filmie Przemilczana tragedia. Niech świat o nas pamięta zrealizowanym przez katowicki oddział Telewizji Polskiej był jednym z głównych świadków opisujących wydarzenia wojny, a także deportacji. O tych faktach zeznawał w katowickim oddziale IPN.

W 1957 roku ożenił się z Anną Schenk. Z Anną miał córkę – Urszulę. W Zespole Elektrowni Górnośląskich był kierownikiem zaopatrzenia w latach 1962-1982. Był związany z parafią Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach. Przez 50 lat pielgrzymował na Górę Świętej Anny na uroczystości Wniebowzięcia NMP, a przez 36 lat był przewodnikiem grupy parafialnej z Miechowic na pielgrzymce na Górę św. Anny. Pracował jako kancelista w parafii Bożego Ciała przez 23 lata. W posłudze na rzecz parafii oraz pracy naukowej wspierał ks. Jana Sonsallę. Pomagał mu w przygotowaniu dzieła o kulcie św. Jacka na Śląsku i w Polsce. Ks. Jan Sonsalla wyznaczył J. Bonczola na pełnomocnika wykonania swojej ostatniej woli w 1997 roku. W pracy duszpasterskiej J. Bonczol wspierał także ks. Huberta Nalewaję i ks. Henryka Olesia. Prowadził kronikę parafialną do końca swojego życia. W parafii miechowickiej pełnił funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

Na stanowisko archiwisty diecezji gliwickiej został powołany 1 lipca 1992. Stworzył od podstaw archiwum kurii gliwickiej tzw. registratury, główną składową tworzonego w dalszym ciągu archiwum diecezjalnego. W latach 1998 - 2000 prowadził prace, podczas których wykonywał mikrofilmy ksiąg metrykalnych parafii diecezji gliwickiej. Był odpowiedzialny za zlecenia genealogiczne, jakie były kierowane do kurii gliwickiej. J. Bonczol był odpowiedzialny za kontakty z Amerykańskim Towarzystwem Genealogicznym w Salt Lake City. Z tym towarzystwem do ostatniego dnia utrzymywał kontakty ekumeniczne, obok naukowych. Przygotowywał corocznie statystykę diecezjalną.

Zmarł 9 listopada 2012 wracając z archiwum do domu. 14 listopada 2012 odbyły się uroczystości pogrzebowe w jego kościele parafialnym w Bytomiu Miechowicach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Jan Wieczorek. Homilię pogrzebową wygłosił bp Gerard Kusz.

Bibliografia

Zmarł twórca archiwum kurii, Gliwicki Gość Niedzielny 46/1069 18.11.2012, s. 2; To będzie wielka pustka, Gliwicki Gość Niedzielny 47/1070 25.11.2012, s. 4; [1]; Pracował-do-ostatniego-dnia [2]