Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Biblioteka Uniwersytecka - Katowice
Biblioteka US2.jpg
Biblioteka US3.jpg

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego powstała w 1968 roku z połączenia Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Biblioteki Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach. W jej skład wchodziły Biblioteka Główna i pięć Bibliotek Zakładowych. Z biegiem lat wszystkie Wydziały powołały Biblioteki Zakładowe. W 2001 roku na mocy porozumienia między Uniwersytetem Śląskim a Archidiecezją Katowicką do sieci bibliotek zakładowych włączono wydzieloną Bibliotekę Teologiczną Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Pierwsza siedziba Biblioteki Głównej mieściła się w budynku przy ul. Szkolnej 9. W 1972 roku siedzibę Biblioteki Głównej przeniesiono do budynku przy ul. Bankowej 14.

W 2000 roku Urząd Miasta w Katowicach przekazał UŚ działkę przeznaczoną na budowę nowej biblioteki uniwersyteckiej. W 2003 roku rozstrzygnięto konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich na opracowanie koncepcji Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Śląskiego. Zwyciężył zespół architektów z Koszalina i Radomia w składzie: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski oraz Rafał Sobieraj, Wojciech Subalski i Dariusz Cyparski.

W 2005 roku powstała koncepcja budowy wspólnego ośrodka bibliotecznego na potrzeby Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach, który otrzymał nazwę: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Budowę nowego gmachu biblioteki ukończono w 2012 roku. Gmach nowej biblioteki został uhonorowany główną nagrodą w pierwszej edycji konkursu architektonicznego organizowanego przez Tygodnik Polityka.

W 2006 roku na mocy porozumienia między Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim, utworzono Śląską Bibliotekę Cyfrową (ŚBC), w celu prezentacji kulturowego dziedzictwa Śląska.

patrz: Biblioteka Teologiczna w Katowicach

Źródło: [1]