Basista Rudolf

Z e-ncyklopedia

Basista Rudolf OMI (1933-2018)

Urodził się 15 października 1933 w Piekarach Śląskich. Jego rodzinną parafią była parafia Trójcy Przenajświętszej w Szarleju. Wybrał drogę powołania misyjnego w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którą potwierdził 22 czerwca 1958 przyjmując święcenia kapłańskie. Przez pierwsze lata posługi głosił rekolekcje w całej Polsce jako misjonarz ludowy. W 1975 roku wyjechał do Szwecji - najpierw do Sztokholmu, później do Malmoe, gdzie założył mały klasztor na Ekgatan. W 1986 roku przyczynił się do utworzenia parafii na Rosengardzie, którą ustanowił bp Hubertus Brandenburg. O. Basista objął w niej urząd proboszcza i zainicjował budowę kościoła, który już w 1990 roku został poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Po sześciu latach posługi na Rosengardzie, o. Basista został przeniesiony do Ystad. Tam pełnił posługę proboszcza aż do 1 marca 2009, po czym przeszedł na emeryturę. Powrócił do Malmoe i na Rosengardzie w dalszym ciągu służył rodakom. To właśnie z jego inicjatywy powstało Zrzeszenie Młodzieży Polskiej Kwiaty Polskie, które działa i przekazuje polską i szwedzką tradycję i kulturę od 1983 roku, głównie przez taniec i śpiew.

Zmarł 17 sierpnia 2018 w hospicjum w Malmoe po długiej i ciężkiej chorobie. Celebracje pogrzebowe odbyły się w dwóch miejscach. W Malmoe 31 sierpnia msza św. pogrzebowa, której przewodniczył bp Sztokholmu kard. Anders Arborelius OCD i 4 września w kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu msza św. pogrzebowa, a następnie obrzędy pogrzebowe na miejscowym cmentarzu.

Bibliografia

T. Sakwerda, Historia Parafii Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich Szarleju [opracowanie na podstawie Archiwum Parafialnego].; [1]; [2]; [3], dostęp 14 XII 2015; [4], dostęp 7 X 2018.