Bł. Michał Tomaszek

Z e-ncyklopedia

Błogosławiony Michał Tomaszek OFM (1960-1991), misjonarz

Tomaszek ofm.jpg

Urodził się 23 września 1960 w Łękawicy koło Żywca w rolniczej rodzinie Michała i Mieczysławy z d. Rodak jako drugi z bliźniaków. Oprócz dwóch synów mieli jeszcze dwie starsze córki. Gdy chłopcy mieli dziewięć lat, dwa tygodnie po ich I Komunii Świętej, zmarł ich ojciec i cały trud wychowania dzieci spoczął na matce. To właśnie mama zachęciła bliźniaków do służby przy ołtarzu - chłopcy zostali ministrantami. Już od najwcześniejszych lat pielgrzymowali całą rodziną do położonego nieopodal Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, w którym posługiwali, i po dziś dzień posługują, ojcowie franciszkanie. W 1975 roku, po ukończeniu szkoły podstawowej w Łękawicy, Michał kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Legnicy. Koledzy ze szkoły wspominają, że często modlił się Koronką do Bożego Miłosierdzia i Koronką do Ran Chrystusa. Angażował się także w działalność Rycerstwa Niepokalanej, grupy obrońców życia oraz redagował gazetkę seminaryjną. Po zdaniu matury wstąpił do nowicjatu. W podaniu o przyjęcie do zakonu napisał: Już od dawna jestem przekonany, że mam powołanie do kapłaństwa i Zakonu, co miałem okazję gruntowniej przemyśleć w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Pragnieniem moim jest praca na misjach, by w ten sposób służyć Bogu i Niepokalanej. Na swe podanie otrzymał pozytywną odpowiedź.

4 października 1980 otrzymał habit zakonny, a rok później – 1 września 1981 złożył pierwsze śluby zakonne. Po zakończeniu nowicjatu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie rozpoczął studia filozoficzno–teologiczne (1981-1987). W uroczystość Matki Bożej Niepokalanej – 8 grudnia 1985 złożył śluby wieczyste, rok później (7 czerwca 1986) otrzymał święcenia diakonatu, a w kolejnym roku (23 maja 1987) został wyświęcony na kapłana.

Pierwszą placówką, na której posługiwał o. Michał po święceniach kapłańskich był Pieńsk k. Zgorzelca, gdzie w franciszkańskiej parafii przez dwa lata (1 czerwca 1987 - 25 lipca 1989) posługiwał jako katecheta i wikariusz. Podczas posługi w Pieńsku o. Michał dowiedział się o wyjeździe na misje do Peru o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz o. Jarosława Wysoczańskiego. Zwrócił się wtedy do swojego przełożonego – o. Feliksa Stasicy – z prośbą o pozwolenie na wyjazd na misje. Zgodę tę otrzymał i w lipcu 1989 dołączył do współbraci w Peru.

O. Michał zdawał sobie sprawę z trudów pracy misyjnej, szczególnie w Peru, gdzie terroryści ze Świetlistego Szlaku chcieli rozpocząć rewolucję, mającą opanować Amerykę Południową, a następnie cały świat. Podczas swej posługi misyjnej o. Michał współpracował przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą. Rozpoczął również, pierwsze w Pariacoto, duszpasterstwo rodzin.

9 sierpnia 1991 do wioski przyjechali terroryści […] Wieczorem po Mszy Świętej otoczyli klasztor i weszli do środka […] oskarżając misjonarzy o działalność, która usypia świadomość rewolucyjną wśród Indian. Zarzucił im również, że upokarzają ludzi przez rozdawanie im żywości, która pochodzi od imperialistów. Później w prasie komuniści oskarżyli misjonarzy, że byli szpiegami CIA i agentami papieża Polaka […] związali ojca Zbigniewa i ojca Michała i samochodem misjonarzy wywieźli ich za wioskę. Po drodze rozlali benzynę i podpalili most, aby nikt ich nie ścigał. Zatrzymali się i bestialsko dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników.

Ojcowie zostali pochowani w kościele parafialnym w Pariacoto. Pięć lat po zamordowaniu ojców rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. 5 grudnia 2015 w Chimbote w Peru odbyła się beatyfikacja o. Michała Tomaszka, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordiego, której dokonał kard. Angelo Amato.

Bibliografia

Pabis M., Spotkaliśmy świętych. Współcześni męczennicy Chrystusa, bł. o. Zbigniew Strzałkowski i bł. o. Michał Tomaszek, Kraków 2015; [1]