Bł. Maria Franciszka Siedliska

Z e-ncyklopedia

Bł. Franciszka Siedliska - Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (1842-1902)

Siedliska2.JPG

Urodziła się 12 listopada 1842 w Roszkowej Woli, niedaleko Warszawy, w zamożnej rodzinie, w majątku ziemskim swoich rodziców, Adolfa i Cecylii Siedliskich. Jej wykształcenie powierzono prywatnym guwernantkom. Z religią zapoznała się dzięki kapucynowi, ojcu Lendrowi Lendzianowi, który przygotował ją do Pierwszej Komunii św.

Po śmierci ojca oddała się na służbę Bogu i rozpoznała swoją misję założenia nowego zgromadzenia zakonnego. W prośbie skierowanej do papieża Piusa IX, 1 października 1873, Franciszka przedstawiła, iż członkinie jej Zgromadzenia będą wzorować swoje życie na ukrytym życiu i cnotach Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Franciszka przybrała w życiu zakonnym imię Maria. W 1875 roku Zgromadzenie osiedliło się na stałe w Rzymie, mając już małą grupę kandydatek. Siostry poświęciły się katechizowaniu dzieci, nauczaniu konwertytek i prowadzeniu rekolekcji dla niewiast. W 1881 roku otworzyła dom w Krakowie. W 1885 roku posłała jedenaście sióstr do Stanów Zjednoczonych, gdzie wielka liczba polskich emigrantów wymagała obecności i pomocy sióstr zakonnych. W 1891 roku otworzyła dom w Paryżu, a w 1895 roku w Londynie. Zmarła w Rzymie 21 listopada 1902. 23 kwietnia 1989 w Rzymie beatyfikował ją papież Jan Paweł II.

  • Wspomnienie liturgiczne przypada 25 listopada.

Bibliografia

www.nazaretanki.krakow.pl/matka/zyciorys.html