Św. Roch

Z e-ncyklopedia

Św. Roch

św. Roch
kaplica w Trans en Provence
kaplica w Trans en Provence
obraz wotywny ku czci św. Rocha

Roch urodził się w magnackiej rodzinie w miejscowości Montpellier, w pobliżu Marsylii. Dokładna data jego urodzenia nie jest znana. W młodzieńczym okresie życia uległ fascynacji życiem i działalnością Franciszka z Asyżu. Idąc za jego wskazaniami sprzedał dość pokaźny majątek odziedziczony po rodzicach, a pieniądze rozdał ubogim w swym mieście. W czasie podróży do Rzymu w małej miejscowości włoskiej zaskoczyła go epidemia dżumy. Zgłosił się do miejscowego szpitala, oferując swoją pomoc. Chodził od łóżka do łóżka pocieszając, budząc otuchę i wiarę w Boga. Jego misję samarytańską Bóg wzmocnił mocą uzdrawiania. Zjednywało mu to sławę świętego. W Rzymie opanowanym przez zarazę oddał się opiece chorym. Po powrocie do Francji włączył się do akcji niesienia pomocy chorym na dżumę w Piacenza. Przy posłudze chorym zaraził się. W swej ogromnej prostocie i poddaniu się woli Bożej, by nie zarazić innych, wyczołgał się do pobliskiego lasu. Według podania, wytropił go tam pies, a po śladach psa odkrył go właściciel pobliskiego gospodarstwa. Święty Roch postanowił wrócić do swego rodzinnego miasta. W mieście Angera został pojmany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Italii. W więzieniu spędził pięć lat, gdzie poddawano go różnym przesłuchaniom i torturom. Przyjmując sakrament namaszczenia prosił Boga aby dla zasług najukochańszego Syna Twego został uleczony każdy, który mnie w zaraźliwej chorobie wezwie o pomoc.

Św. Roch zmarł 16 sierpnia około 1327 roku, w wieku zaledwie 32 lat. Dopiero po śmierci rozpoznano, kim był nieznany więzień i wyprawiono mu uroczysty pogrzeb. Jego relikwie przeniesiono wpierw do Voghera, a następnie do Wenecji (w roku 1485), gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Jest patronem osób zagrożonych przez zarazę. Od XV wieku św. Roch należy do 14 Orędowników. Ku czci Świętego wystawiono na świecie około 3000 kościołów i kaplic.

  • Ikonografia przedstawia go jako żebraka w łachmanach z laską podróżną w ręku, z psem liżącym mu rany lub biegnącym obok i kartką z tymże napisem.
  • W Polsce wystawiono 63 kościoły ku czci św. Rocha, nadto wiele kaplic, kapliczek i ołtarzy, sztandarów i feretronów.
  • Wspomnienie liturgiczne przypada 16 sierpnia.

Kościoły pw. św. Rocha na Śląsku

Bibliografia

Opracowanie własne, JM